Skip to content

37 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block44.02
Lot39.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description14490
Dwellings1
ZoningNMC
Sq Footage3,772
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$572,900
19%
Improvement Value:$2,496,700
81%
Total Assessment$3,069,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,218+1.0%
2024$75,481+5.9%
2023$71,276-0.1%
2022$71,368+11.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook 5623, Page 607