Skip to content

24 Shore AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block44.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,449
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,100
36%
Improvement Value:$121,500
64%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,683+1.0%
2024$4,638+5.9%
2023$4,379-0.1%
2022$4,385+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,449DeedBook 19875, Page 347Recorded12/13/2024

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,449DeedBook 19783, Page 1002Recorded9/6/2024

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5023, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1965