Skip to content

1051 Whispering Oak CirManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$119,400
Last Sale Date
Nov 26, 1991

Property Information

Block44.03
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,469
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
27%
Improvement Value:$181,100
73%
Total Assessment$249,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+1.0%
2024$6,138+11.9%
2023$5,487-0.1%
2022$5,494+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,400
DeedBook 4947, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1991