Skip to content

73 Anchor AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$249,500
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block44.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,758
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$175,200
74%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+1.0%
2024$5,823+5.9%
2023$5,499-0.1%
2022$5,506+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,500

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 17359, Page 1219Recorded1/16/2019

Property Sale

Sale
$129,095
DeedBook 5527, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5358, Page 693