Skip to content

1014 Whispering Oak CirManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 14, 2017

Property Information

Block44.04
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
23%
Improvement Value:$229,800
77%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,384+1.0%
2024$7,313+5.9%
2023$6,906-0.1%
2022$6,915+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 16714, Page 1221Recorded4/19/2017

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 10270, Page 1054

Property Sale

Sale
$163,568
DeedBook 5705, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1999