Skip to content

57 Anchor AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block44.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,882
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
34%
Improvement Value:$117,300
66%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+1.0%
2024$4,399+5.9%
2023$4,154-0.1%
2022$4,159+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft1,882DeedBook 18405, Page 1905Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5685, Page 843

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 5377, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5240, Page 764

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4984, Page 306