Skip to content

48 Anchor AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block44.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
37%
Improvement Value:$106,800
63%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,181+1.0%
2024$4,141+5.9%
2023$3,910-0.1%
2022$3,915+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$194,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16487, Page 704Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 14206, Page 1917

Property Built

Built

Year Built: 1973