Skip to content

29 Crest AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2012

Last Sale Price
$218,500
Last Sale Date
Jun 4, 2012

Property Information

Block44.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,372
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$137,100
69%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,934+1.0%
2024$4,886+5.9%
2023$4,614-0.1%
2022$4,620+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,500
DeedBook 15230, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 14943, Page 847