Skip to content

49 Crest AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block44.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,120
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
39%
Improvement Value:$111,200
61%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,504+1.0%
2024$4,461+5.9%
2023$4,212-0.1%
2022$4,218+1.4%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16683, Page 428Recorded3/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1979