Skip to content

997 Starboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block44.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,951
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
25%
Improvement Value:$184,500
75%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,131+1.0%
2024$6,071+5.9%
2023$5,733-0.1%
2022$5,740+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 10917, Page 1950

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 5017, Page 291