Skip to content

989 Starboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block44.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
34%
Improvement Value:$127,500
66%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,797+1.0%
2024$4,751+16.4%
2023$4,080-0.1%
2022$4,085+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16474, Page 385Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5502, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1967