Skip to content

26 Crest AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block44.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,717
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
30%
Improvement Value:$149,100
70%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,261+1.4%
2024$5,188+5.9%
2023$4,899-0.1%
2022$4,906+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,717DeedBook 19546, Page 1190Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 12023, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1978