Skip to content

51 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Dec 5, 1997

Property Information

Block44.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
29%
Improvement Value:$137,300
71%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,770+1.0%
2024$4,724+5.9%
2023$4,461-0.1%
2022$4,466+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5531, Page 444

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4224, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1973