Skip to content

1065 Whispering Oak LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Aug 30, 2001

Property Information

Block44.07
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,801
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
29%
Improvement Value:$164,000
71%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+1.0%
2024$5,462+6.2%
2023$5,144-0.1%
2022$5,151+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 10532, Page 900

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10049, Page 1769

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5509, Page 50

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook 4955, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1991