Skip to content

1081 Whispering Oak LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$159,623
Last Sale Date
Jan 13, 1995

Property Information

Block44.07
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
24%
Improvement Value:$218,600
76%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+1.0%
2024$7,043+5.9%
2023$6,650-0.1%
2022$6,659+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,623
DeedBook 5237, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936