Skip to content

1080 Whispering Oak LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$130,245
Last Sale Date
Feb 15, 1995

Property Information

Block44.07
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,788
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
28%
Improvement Value:$169,100
72%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+1.0%
2024$5,788+5.9%
2023$5,466-0.1%
2022$5,473+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,245
DeedBook 5245, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5176, Page 936