Skip to content

65 Capstan AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$110,500
Last Sale Date
Dec 15, 1995

Property Information

Block44.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,178
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
32%
Improvement Value:$133,000
68%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+1.0%
2024$4,780+5.9%
2023$4,514-0.1%
2022$4,520+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 5331, Page 454

Property Sale

Sale
$108,900
DeedBook 5016, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1992