Skip to content

69 Capstan AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block44.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
42%
Improvement Value:$84,300
58%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,623+1.0%
2024$3,588+5.9%
2023$3,388-0.1%
2022$3,392+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 17313, Page 17Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 12505, Page 1407

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 11658, Page 141

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4953, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1977