Skip to content

84 Lighthouse DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block44.08
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,100
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
21%
Improvement Value:$208,600
79%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+1.0%
2024$6,492+5.9%
2023$6,130-0.1%
2022$6,138+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 17195, Page 1587Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 16163, Page 1835Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 10498, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5259, Page 789

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4419, Page 163