Skip to content

385 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1982

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 15, 2013

Property Information

Block44.100
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,800
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
26%
Improvement Value:$161,100
74%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+1.0%
2024$5,324+5.9%
2023$5,027-0.1%
2022$5,034+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 15458, Page 81

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4193, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1982