Skip to content

176 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block44.101
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,488
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,700
31%
Improvement Value:$151,000
69%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+1.0%
2024$5,152+6.2%
2023$4,851-0.1%
2022$4,858+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 5346, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1996