Skip to content

171 Albatross AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block44.101
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,004
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$227,600
79%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,181+1.0%
2024$7,111+5.9%
2023$6,715-0.1%
2022$6,724+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 14886, Page 688

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 14332, Page 665

Property Sale

Sale
$154,850
DeedBook 5567, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5512, Page 90