Skip to content

175 Albatross AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$169,600
Last Sale Date
May 21, 1998

Property Information

Block44.101
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,227
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$231,100
79%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268+1.0%
2024$7,197+5.9%
2023$6,796-0.1%
2022$6,805+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,600
DeedBook 5580, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5512, Page 87