Skip to content

364 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block44.102
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,136
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
37%
Improvement Value:$93,200
63%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,690+1.0%
2024$3,654+5.9%
2023$3,451+2.9%
2022$3,353+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,136DeedBook 18552, Page 96Recorded6/28/2021

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 16507, Page 1677Recorded9/14/2016

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5207, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1975