Skip to content

1174 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$456,500
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block44.103
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,548
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,600
28%
Improvement Value:$166,000
72%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,726+1.0%
2024$5,670+5.9%
2023$5,355-0.1%
2022$5,361+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$456,500
Sq Ft1,548DeedBook 20185, Page 1972Recorded11/5/2025

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 5375, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5257, Page 574