Skip to content

1134 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$169,268
Last Sale Date
Apr 13, 2000

Property Information

Block44.103
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,865
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$184,700
75%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,866+1.0%
2024$5,807+6.2%
2023$5,469-0.1%
2022$5,476+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$169,268
DeedBook 10082, Page 1784

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$567,000
DeedBook 5718, Page 290

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4482, Page 655