Skip to content

1142 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 15, 1993

Property Information

Block44.103
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,832
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$184,800
75%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+1.0%
2024$6,059+5.9%
2023$5,721-0.1%
2022$5,729+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5072, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 5004, Page 165