Skip to content

121 Inboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block44.103
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,496
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$160,800
72%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+1.5%
2024$5,439+5.9%
2023$5,136-0.1%
2022$5,143+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft1,496DeedBook 19681, Page 960Recorded5/14/2024

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,496DeedBook 17853, Page 236Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14599, Page 435

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5260, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5207, Page 457