Skip to content

160 Inboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block44.104
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,569
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$192,000
76%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,297+1.0%
2024$6,236+6.8%
2023$5,840-0.1%
2022$5,847+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,569DeedBook 17935, Page 675Recorded6/23/2020

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,569DeedBook 17705, Page 595Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,569DeedBook 15673, Page 1885Recorded10/29/2013

Property Sale

Sale
$142,410
DeedBook 5261, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5200, Page 264

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4488, Page 171