Skip to content

148 Inboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block44.104
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,710
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$155,400
72%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,388+1.0%
2024$5,336+5.9%
2023$5,039-0.1%
2022$5,045+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 17490, Page 590Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 11330, Page 1215

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 10005, Page 106

Property Sale

Sale
$119,495
DeedBook 4977, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1992