Skip to content

185 Outboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block44.104
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,143
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
25%
Improvement Value:$192,100
75%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+1.0%
2024$6,011+10.7%
2023$5,432-0.1%
2022$5,439+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 14860, Page 366

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5105, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4635, Page 614