Skip to content

124 Inboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block44.104
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,507
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$197,600
76%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,436+1.0%
2024$6,374+5.9%
2023$6,019-0.1%
2022$6,026+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,507DeedBook 17934, Page 1212Recorded6/22/2020

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,507DeedBook 15910, Page 1584Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 11808, Page 5

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11598, Page 1584

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4925, Page 744

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4660, Page 60