Skip to content

1210 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block44.104
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,319
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
28%
Improvement Value:$165,300
73%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,661+1.0%
2024$5,607+5.9%
2023$5,294-0.1%
2022$5,301+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$236,880
DeedBook 11695, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 10546, Page 177