Skip to content

205 Outboard AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block44.104
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,359
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
21%
Improvement Value:$253,200
79%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,988+1.0%
2024$7,911+5.9%
2023$7,470-0.1%
2022$7,480+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,359DeedBook 19195, Page 107Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$255,926
DeedBook 11110, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10637, Page 1478