Skip to content

101 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 1999

Property Information

Block44.105
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
25%
Improvement Value:$200,600
75%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+1.0%
2024$6,538+5.9%
2023$6,174-0.1%
2022$6,182+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 5486, Page 265