Skip to content

143 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block44.105
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,756
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$136,100
69%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,909+1.0%
2024$4,861+5.9%
2023$4,591-0.1%
2022$4,597+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
Sq Ft1,756DeedBook 17766, Page 1167Recorded1/28/2020

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 15821, Page 333Recorded6/6/2014

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 11706, Page 1303

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 10923, Page 1698

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 5468, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1980