Skip to content

167 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block44.105
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,440
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
28%
Improvement Value:$169,300
72%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,825+1.0%
2024$5,769+9.8%
2023$5,252-0.1%
2022$5,259+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,440DeedBook 19146, Page 4Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10446, Page 1050

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 10153, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$567,000
DeedBook 5718, Page 290

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4469, Page 989