Skip to content

136 Albatross AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block44.105
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,516
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
33%
Improvement Value:$131,300
67%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,882+1.0%
2024$4,834+5.9%
2023$4,565-0.1%
2022$4,571+5.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 16962, Page 913Recorded12/7/2017

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 16789, Page 1946Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 12277, Page 616

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 10019, Page 1938

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 4652, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1975