Skip to content

152 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block44.106
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,463
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
19%
Improvement Value:$269,300
81%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,216+1.0%
2024$8,137+9.1%
2023$7,456-0.1%
2022$7,466+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 17165, Page 93Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft2,463DeedBook 15769, Page 1436Recorded3/25/2014

Property Sale

Sale
$462,900
DeedBook 13272, Page 1382

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 12915, Page 1347