Skip to content

132 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Jan 7, 1989

Property Information

Block44.106
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,160
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
36%
Improvement Value:$108,900
64%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,234+1.0%
2024$4,193+5.9%
2023$3,959-0.1%
2022$3,964+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4728, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1976