Skip to content

175 Liberty AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block44.107
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,961
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
22%
Improvement Value:$221,400
78%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+1.0%
2024$6,959+11.4%
2023$6,246-0.1%
2022$6,254+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,961DeedBook 18663, Page 1441Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,961DeedBook 16450, Page 958Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$146,850
DeedBook 5420, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4488, Page 118