Skip to content

179 Liberty AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Jul 22, 1992

Property Information

Block44.107
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$114,500
65%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,373+1.0%
2024$4,330+5.9%
2023$4,089-0.1%
2022$4,094+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4997, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4873, Page 463