Skip to content

191 Liberty AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block44.107
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,461
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$147,800
71%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+1.0%
2024$5,149+5.9%
2023$4,862-0.1%
2022$4,869+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,461DeedBook 16938, Page 272Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 14234, Page 1273

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 12587, Page 892

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12324, Page 277

Property Sale

Sale
$130,260
DeedBook 5604, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5332, Page 51