Skip to content

148 Reel AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 21, 2008

Property Information

Block44.107
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,307
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$156,100
72%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+1.0%
2024$5,353+5.9%
2023$5,055+9.0%
2022$4,638+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14167, Page 1678

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12941, Page 1773

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 12205, Page 23

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 5629, Page 552

Property Sale

Sale
$103,300
DeedBook 5214, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$19,300
DeedBook 5076, Page 422

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4873, Page 463

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4434, Page 218