Skip to content

132 Reel AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block44.107
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
37%
Improvement Value:$106,700
63%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,929+1.0%
2024$3,889-0.5%
2023$3,908-0.1%
2022$3,913+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 10427, Page 1961

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4585, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1975