Skip to content

124 Reel AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block44.107
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,362
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$149,300
71%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+1.0%
2024$5,186+5.9%
2023$4,897-0.1%
2022$4,903+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,362DeedBook 18209, Page 750Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 14980, Page 456

Property Sale

Sale
$233,750
DeedBook 11706, Page 1384

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 5136, Page 197

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5063, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1993