Skip to content

151 Liberty AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 9, 2013

Property Information

Block44.107
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
44%
Improvement Value:$78,200
56%
Total Assessment$139,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,471+1.0%
2024$3,438+5.9%
2023$3,246-0.1%
2022$3,250+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15584, Page 248Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 15372, Page 1221

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 10221, Page 975

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4978, Page 16

Property Sale

Sale
$45,100
DeedBook 4400, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1976