Skip to content

144 Liberty AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$291,900
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block44.108
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
22%
Improvement Value:$231,400
78%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+1.0%
2024$7,276+5.9%
2023$6,871-0.1%
2022$6,880+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$291,900

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 16394, Page 994Recorded5/17/2016

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15239, Page 1504

Property Sale

Sale
$174,036
DeedBook 5664, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$32,120
DeedBook 5549, Page 622

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4462, Page 638