Skip to content

185 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2014

Property Information

Block44.108
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,102
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
24%
Improvement Value:$215,700
76%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+1.0%
2024$6,971+5.9%
2023$6,583-0.1%
2022$6,591+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 15695, Page 641Recorded11/26/2013

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 5239, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1995