Skip to content

193 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block44.108
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,893
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$183,700
75%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+1.5%
2024$6,000+5.9%
2023$5,666-0.1%
2022$5,673+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft1,893DeedBook 19280, Page 260Recorded1/20/2023

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,893DeedBook 18968, Page 264Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13159, Page 640

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 11355, Page 647

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5500, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4680, Page 713